Претрага за:

Енергетски пасош за стамбену зграду у ул. Михаила Ивеше бр. 13 А у Крагујевцу

Енарх д.о.о је урадио Сертификат о енергетским својствима зграде за Вишепородични стамбени објекат у ул. Михаила Ивеше бр.13 A у Крагујевцу. Прорачун је показао да je годишња потребна топлота за грејање 44 kWh по m2 стамбеног простора што ову зграду сврстава у „Ц“ енергетски разред. Почетком ове године, Енарх је урадио Сертификат о енергетским својствима зграде за објекат „Б“ и тада је прорачун показао да je годишња потребна топлота за грејање те зграде 42 kWh по m2 стамбеног простора.

CAM01385 CAM01388

Енергетски пасош за халу за производњу хране фирме ЗР „СТАНИЋ НМ“ у Аранђеловцу

Хале за производњу хране су Правилником о условима, садржини и начину издавања сертификата о енергетским својствима зграда дефинисане као „зграде друге намене које користе енергију“. Ове зграде карактерише скуп две и више различитих делатности смештених под један кров. У овом случају то је производни погон у комбинацији са магацинским простором. Обе ове функционалне целине се греју на температури од 18 до 20 C али имају нешто другачији начин коришћења. Чест је случај да у зградама овог типа постоји комбинација канцеларијског простора са производним погоном. Ни у том случају се управно / пословна енергетска зона не одваја од индустријске / магацинске зоне већ се зграда у целости дефинише као Зграда друге намене која користи енергију. За ове зграде није потребно показати да је потрошња енергије у оквиру „Ц“ енергетског разлога јер Правилником није дефинисано колико би износила та потрошња за ову врсту објеката. Наиме, потребно се само показати да сваки од дефинисаних слојева термичког омотача се налази у границама максимално дозвољених вредности површинског коефицијента пролаза топлоте U.

IMG_8328 IMG_8331

Централни Регистар Енергетских Пасоша – Ц.Р.Е.П.

До краја текуће године очекује се да са радом почне Централни регистар енергетских пасоша – ЦРЕП – који се тренутно налази у бета фази. Ова интернет страница служиће за унос, валидацију и преглед издатих енергетских пасоша у Републици Србији. Овлашћене организације са лиценцом за издавање енергетских пасоша ће и даље бити у обавези да издате енергетске пасоше достављају Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре али пре било какве штампе и овере, овлашћене организације ће морати да исти тај пасош прво унесу у Централни регистар енергетских пасоша и сачекају на валидацију истог. Тек након потврде Министарства пасош ће моћи да се штампа и оверава односно издаје.

Енергетски пасош за бензинску станицу у улици Стојана Протића бр. 60

Правилником о енергетској ефикасности зграда објекти како што су бензинске станице су дефинисане као зграде трговине односно услужних делатности. Правиником је такође предвиђено да нове зграде овог типа имају максимално дозвољену потрошњу топлотне енергије на годишњем нивоу у висини од 70 kWh по m2 јединичне површине грејаног дела објекта. Енергетским прегледом је утврђено да је за загревање ове зграде у зимском периоду потребно нешто мање енергије од максимално дозвољених 70 kWh/m2 и да са уграђеним термотехничким системом зграда има годишњу емисију од 30 kg CO2 по m2 грејане површине.

sa ulice ulaz bochna

Продужен рок за легализацију до 1. маја 2015.

Услед слабог одазива грађанства – 35.000 урађених легализација од 800.000 поднетих захтева (од укупно 1.500.000 нелегалних објеката), Народна скупштина Републике Србије је 29.10.2014. год. на предлог Министаврство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре усвојила измене Закона о легализацији по којима је рок за легализацију продужен за још шест месеци, односно до 1.маја 2015 године.

produzhena